دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ و یا بازاریابی دیجیتال شامل تمامی فعالیت‌های بازاریابی است که از طریق یک دستگاه الکترونیک یا اینترنت انجام می‌شود. در این روش از بازاریابی کسب‌وکارها معمولا از کانال‌های دیجیتال مانند موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و وب‌سایت برای ارتباط با مشتری‌های فعلی و مشتری‌های هدف استفاده می‌کنند.

با وجود اینکه افراد زیادی در حال حاضر از اینترنت استفاده می‌کنند اما آمارها نشان می‌دهد این تعداد هنوز هم رشد صعودی دارد و هر روزه افراد جدیدی در سراسر دنیا به استفاده از اینترنت روی می‌آورند. در سه سال گذشته نرخ استفاده‌ی ثابت بزرگ‌سالان از اینترنت پنج درصد رشد داشته است. این موضوع باعث شده تا نحوه‌ی خرید کردن مردم نیز تغییر پیدا کند و این یعنی خرید آفلاین دیگر مانند گذشته رونق ندارد.

در بازاریابی، یک کسب‌وکار باید به طور دائم و از راه درست با مخاطبان خود در ارتباط باشد. این یعنی باید دید مخاطبان اغلب زمان خود را چه جایی صرف می‌کنند و پاسخ این سوال بدون شک اینترنت است. پس می‌توان یکی از اهداف بازاریابی دیجیتال را ارتباط مستمر کسب‌وکارها با مخاطبان دانست.

به عبارت دیگر می‌توان گفت تمام فعالیت‌های مرتبط با بازاریابی که به صورت آنلاین انجام شود، دیجیتال مارکتینگ نام دارد. برخی بازاریابی جاذبه‌ای (Inbound Marketing) و دیجیتال مارکتینگ را یکسان می‌دانند که تعریف درستی نیست و این دو روش تفاوت‌های کوچکی با یکدیگر دارند. بازاریابی جاذبه‌ای به فعالیت‌هایی برای جذب و درگیر کردن مشتری‌ها با استفاده از تولید محتوا گفته می‌شود. تمام روش‌های که در ادامه در مورد بازاریابی دیجیتال بررسی می‌شوند را می‌توان در بازاریابی جاذبه‌ای به کار گرفت.

دیجیتال مارکتینگ توسط تاکتیک‌ها و کانال‌های متعددی که مشتری‌های یک کسب‌وکار اغلب زمان خود را آنجا سپری می‌کنند، تعریف می‌شود. ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی، تبلیغات بنری و… روش‌های مختلفی از بازاریابی دیجیتال هستند.

 

معرفی تاکتیک‌هایی از دیجیتال مارکتینگ

شاید بتوان بهترین دیجیتال مارکتر را شخصی دانست که می‌داند کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ برای کدام‌ یک از اهداف مختلف شرکت مناسب است. بازاریابان می‌توانند با توجه به اهداف کسب‌وکار، از کانال‌های رایگان یا پولی مختلف در کمپین‌های خود استفاده کنند. به‌عنوان مثال برای بازاریابی محتوا می‌توانند با انتشار چند مطلب در وب‌سایت، تعداد خوانندگان کتاب الکترونیکی که یک کسب‌وکاربه تازگی منتشر کرده است را افزایش دهند. و یا با انتشار پست‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی آنرا تبلیغ کنند. همچنین برای بازاریابی ایمیلی و یا ایمیل مارکتنیگ با راه‌اندازی کمپینی می‌توانند اطلاعات اضافه‌تری در مورد محصول کسب‌وکار را برای مخاطبان ارسال کنند.

دیجیتال مارکتینگ

 

روش‌های دیجیتال مارکتینگ

در ادامه به معرفی تعدادی از رایج‌ترین روش‌های بازاریابی دیجیتال و کانال‌های انجام آن می‌پردازیم.

سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO):

سئو فرآیندی است که طی آن وب‌سایت بهینه‌سازی می‌شود تا رتبه‌ی بهتری در نتیجه‌ی موتورهای جستجو کسب کند.

بازاریابی محتوا (Content Marketing):

بازاریابی محتوا به معنای تولید و انتشار محتوایی است که با هدف آگاهی‌رسانی در مورد برند، افزایش ترافیک، جذب سرنخ مخاطبان و افزایش مشتریان انجام می‌شود. برخی کانال‌های مفید برای بازاریابی محتوا عبارت‌اند از پست‌های وبلاگ و کتاب الکترونیک.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing):

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، برند و محتوا تولید شده را در شبکه‌های اجتماعی و به منظور آگاهی‌رسانی، افزایش ترافیک و تولید سرنخ از مخاطبان تبلیغ می‌کند.

پرداخت کلیکی (PPC):

پرداخت کلیکی روشی است که در آن یک کسب‌وکار آگهی وب‌سایت خود را در سایت دیگری قرار می‌دهد و به ازای هر کاربری که از طریق کلیک کردن روی آگهی، وارد وب‌سایتش می‌شود مبلغی را به انتشاردهنده‌ی آگهی پرداخت می‌کند. گوگل ادوردز یکی از رایج‌ترین ابزارهای پرداخت کلیکی است. به این صورت که صاحب کسب‌وکار مبلغی را به گوگل پرداخت می‌کند تا سایتش در نتیجه‌ی اول جستجو نشان داده شود.

بازاریابی وابسته (Affiliate Marketing):

بازاریابی وابسته فرآیندی است که در آن یک کسب‌وکار در ازای تبلیغ کردن محصول یا خدمات یک کسب‌وکار دیگر در وب‌سایت خود، کمیسیون دریافت می‌کند.

بازاریابی همسان یا نیتیو (Native Advertising):

بازاریابی همسان به روشی از بازاریابی گفته می‌شود که محتوای تبلیغاتی در کنار سایر محتوا یک سایت منتشر می‌شود. عده‌ای تبلیغات فیسبوک و اینستاگرام را نیز تبلیغات همسان می‌دانند.

بازاریابی خودکار (Marketing Automation):

بازاریابی خودکار فرایندی است که توسط آن بخشی از فعالیت‌های بازاریابی به صورت خودکار انجام می‌شود. معمولا از این فرآیند برای بازگرداندن بازدید کننده سایت و تبدیل وی به مشتری کسب و کار استفاده می‌شود. همچنین بسیاری از کسب‌وکارها، کارهایی که باید روزانه و به صورت دستی انجام شوند مانند خبرنامه ایمیلی و زمان‌بندی پست‌های شبکه‌های اجتماعی را به این شکل انجام می‌دهند.

بازاریابی ایمیلی (Email Marketing):

شرکت‌ها از بازاریابی ایمیل به عنوان راهی برای برقراری ارتباط با مخاطبان استفاده می‌کنند. ایمیل‌ها معمولا برای معرفی بیشتر محتوا تولید شده، اطلاع‌رسانی در مورد رویدادها و تخفیف‌ها استفاده می‌شوند البته می‌توان گفت بسیاری از کسب‌وکارها برای هدایت مخاطب به وب‌سایت از ایمیل مارکتینگ استفاده می‌کنند.

روابط عمومی آنلاین (Online PR):

روابط عمومی آنلاین درواقع پوشش دادن ارتباط با مخاطبان و مشتری‌ها به صورت آنلاین است. کارها در روابط عمومی آنلاین مانند روابط عمومی معمولی است با این تفاوت که در فضای آنلاین انجام می‌شود. پاسخ دادن از طریق شبکه‌های اجتماعی، پاسخگویی نظرات پست‌های منتشر شده در وبلاگ و وب‌سایت و انتشار خبرهای مربوط به کسب‌وکار در خبرگزاری‌های آنلاین از جمله فعالیت‌های روابط عمومی آنلاین می‌تواند باشد.

 

بودجه بندی دیجیتال مارکتینگ

بودجه مورد نیاز فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ به روش‌های بازاریابی دیجیتال و ابزاری که استفاده می‌کنید بستگی دارد. به‌عنوان مثال تکنیک‌هایی مانند سئو، شبکه‌های اجتماعی و تولید محتوا به بودجه‌ی زیادی احتیاج ندارند و بیشتر فعالیت فنی تلقی می‌شود که در آنها بیش از هرچیز به افراد متخصص آن حوزه نیاز دارید. البته در بازاریابی جاذبه‌ای تمرکز اصلی باید روی تولید محتوا باکیفیت برای مخاطبان گذاشته شود و تنها کافی است کمی زمان برای آن صرف کنید.

اما اگر قصد استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ و ایمیل مارکتینگ را داشته باشید مطمئنا هزینه‌هایی برایتان خواهد داشت. بنابراین بودجه‌ی لازم برای دیجیتال مارکتینگ به نتیجه‌ی دلخواه شما از آن بستگی دارد. به‌عنوان مثال با استفاده از تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز مقابل رقبای خود قرار می‌گیرید تا شانس بیشتری برای کلیک شدن در نتایج گوگل توسط مخاطبان خود داشته باشید. هزینه‌ی این روش بازاریابی به رقابت کلمات کلیدی بستگی دارد و ممکن است هزینه‌ی کم یا خیلی زیادی برای کسب‌وکار داشته باشد؛ بنابراین بهتر است روش‌های طبیعی برای بهبود رتبه‌ی وب‌سایت نیز در کنار تبلیغات گوگل ادوردز در نظر گرفته شود.

امیدواریم توانسته باشیم شما را با مفهوم دیجیتال مارکتینگ آشنا کرده باشیم. به زودی مطالب بیشتری در مورد دیجیتال مارکتینگ و وظایف یک مدیر دیجیتال مارکتینگ را برای شما منتشر خواهیم کرد. همچنین پیشنهاد می‌کنیم قسمت پنجم برنامه اینترنتی «مدیر دیجیتال» را که به مباحث ابتدایی دیجیتال مارکتینگ و معرفی مشاغل دیجیتال مارکتینگ پرداخته است را از اینجا مشاهده بفرمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Sponsored Content