اشتباهات استراتژی شبکه‌های اجتماعی که روی سئو اثر می‌گذارد!

بسیاری از فعالین بازاریابی دیجیتال تأثیر شبکه‌های اجتماعی را در سئوی سایت دست کم می‌گیرند. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی اگر به خوبی انجام شود ترافیک سایت، میزان درگیری مخاطبان و رتبه‌ی سئوی سایت را افزایش می‌دهد و همچنین برند را بیشتر در معرض دید قرار می‌دهد و میزان آگاهی از برند را بالا می‌برد. در این مطلب به بررسی اشتباهات استراتژی شبکه‌های اجتماعی که تاثیر مستقیم در سئو سایت می‌گذارند پرداخته‌ایم.

 

۱- عدم انتشار محتوای کافی در شبکه‌های اجتماعی

تنوع شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شوند فعالیت کردن در تمام آن‌ها و به طور همزمان کار آسانی نباشد. اما تولید محتوای مناسب و جذاب یکی از دلایل اصلی پیروزی بر رقبا است. البته این به این معنا نیست که یک مطلب را در تمام شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. هر شبکه‌ی اجتماعی به یک منظور استفاده می‌شود و مطالبی که منتشر می‌شوند باید با توجه به ماهیت شبکه‌ی اجتماعی انتخاب شوند. به‌عنوان مثال اگر در اینستاگرام فعالیت می‌کنید باید تصاویر مناسب داشته باشید و اگر در توییتر فعالیت می‌کنید باید متن‌های کوتاه و جالب بنویسید تا پستتان ریتوییت شود، البته نمی‌توان از اهمیت فایل‌های Gif  در دیده شدن توییت غافل شد.

هرگز از یک مدل محتوا برای تمامی پلت‌فرم‌های شبکه‌های اجتماعی استفاده نکنید. از ویدئو، فایل گیف یا اینفوگرافی‌ها استفاده کنید. ایموجی و هشتگ‌های مرتبط نیز جذابیت پست را بالا می‌برند. اما از همه مهم‌تر باید از کیفیت و ارزش محتوای خود اطمینان حاصل کنید. هرقدر کیفیت محتوای تولید شده بهتر باشد رتبه‌ی سئوی سایت نیز بهبود پیدا می‌کند. گوگل مطالب را بر اساس جستجوی کاربران مرتب می‌کند و کلمات کلیدی مانند گذشته اهمیت زیادی ندارند. برای بهبود کیفیت محتوای تولید شده ببینید مخاطب دنبال چه موضوعی است و سپس مطلب نوشته شده را برای اشتراک‌گذاری در هر پلت‌فرم ویرایش کنید.

 

۲- عدم استفاده از گوگل پلاس

گوگل پلاس ماهانه ۴۰۰ میلیون کاربر فعال دارد و تأثیر فوق‌العاده زیادی روی سئوی سایت می‌گذارد. با این حال کمتر از ۳۰ درصد کسب‌وکارهای B2B برای استراتژی بازاریابی محتوا از گوگل پلاس استفاده می‌کنند. چرا فعالیت در گوگل پلاس باید جدی گرفته شود؟

گوگل پلاس شبکه‌ی اجتماعی است که بزرگ‌ترین موتور جستجو را دارد و مطمئن فعالیت کردن در آن به نفع برند است. یکی از اصلی‌ترین اهداف گوگل این است که پیشنهادهای خود در مورد شناسایی بهترین محتوا برای مخاطب را بهبود دهد. فعالیت در گوگل پلاس سئوی سایت را بهبود می‌بخشد و به کاربران اجازه می‌دهد به شما امتیاز دهند و شما را نقد کنند.

فراموش نکنید هنگام به اشتراک گذاشتن پست در گوگل پلاس از تگ تایتل یا موضوع استفاده کنید. گوگل از اولین جمله‌ی پست برای شاخص استفاده می‌کند بنابراین بهتر است از مناسب‌ترین عبارت استفاده شود.

همچنین تغییرات ضروری محصولات تبلیغاتی گوگل را که بازاریابان باید بدانند را در اینجا می‌توانید مطالعه کنید.

 

 

۳- عدم برقراری ارتباط با فالوئرها

طبق اعلام سایت Moz، درگیر شدن و ارتباط داشتن با مخاطبان، پنجمین عامل مهم در رتبه‌بندی سایت است. شبکه‌های اجتماعی رسانه‌ی یک‌طرفه نیستند بلکه بین اعضای یک جامعه‌ی کوچک ارتباط برقرار می‌کنند. مطالب تعاملی بهترین راه درگیر کردن مخاطب هستند و رتبه‌ی سایت، ترافیک و میزان دیده شدن برند را افزایش می‌دهند. چگونه می‌توان محتوای درگیرکننده تولید کرد؟

میزان درگیر شدن مخاطب با برند رابطه‌ی مستقیمی با کیفیت محتوا دارد. برای اینکه از کیفیت کار مطمئن شوید از خودتان بپرسید آیا خوانندگان حاضرند این محتوا را با دیگران به اشتراک بگذارند؟ یکی دیگر از راه‌های اطمینان از درگیر شدن مخاطب با محتوا این است که از اینفلوئنسرها کمک بگیرید. اینفلوئنسرهایی که در صنعت مرتبط فعالیت می‌کنند و مورد اعتماد مردم هستند. این افراد مهارت بالایی در تولید محتوا دارند و کمک می‌کنند برند بیشتر در معرض دید قرار بگیرد. همکاری با یک اینفلوئنسر مناسب می‌تواند درگیری با محتوای شما را افزایش دهد و باعث افزایش میزان ترافیک سایت شود و درنتیجه رتبه‌ی سایت را بهبود می‌بخشد.

 

۴- عدم استفاده از کلمات کلیدی مرتبط

اگر از کلمات کلیدی مرتبط استفاده نمی‌کنید یعنی هیچ اقدامی برای بهبود رتبه‌ی خود در موتورهای جستجو انجام نداده‌اید. از کلمات کلیدی عمومی شناخته شده در صنعت خود اجتناب کنید زیرا این کلمات توسط برندهای قوی‌تر مورد استفاده می‌گیرند و شانس دیده شدن برند شما پایین است. در عوض تمرکز خود را روی کلمات کلید بلند بگذارید. کلمات کلیدی بلند رتبه‌ی محتوای شما را در یک موضوع مشخص بالا می‌برند و درنتیجه سایت شما بیشتر در نتیجه‌ی جستجو نشان داده می‌شود. تولید کردن محتوایی که مشکل مخاطب را حل کند، کیفیت ترافیک سایت را افزایش می‌دهد. یکی از روش‌های علمی سئو این است که کلمات کلیدی کم مصرف با قابلیت هدایت ترافیک شناسایی شود. در عین حال این کلمات کلیدی باید با موضوع سایت و پرسونای کسب‌وکار نیز مرتبط باشد. برای اینکه ببینید رقبا از کدام کلمات کلیدی بیشتر استفاده می‌کنند، کلمات کلیدی بلند را در موتور جستجو وارد کرده و رقبای خود را تحلیل کنید. انجام این کار ایده‌ی خوبی از نوع کلمات کلیدی استفاده شده توسط رقبا برای افزایش ترافیک وب‌سایت می‌دهد.

۵- عدم استفاده از دکمه اشتراک‌گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی

استفاده از دکمه‌ اشتراک‌گذاری محتوا نشان می‌دهد یک مطلب چه تعداد بازدید، لایک و دوباره اشتراک‌گذاری داشته و این موضوع از نظر روان‌شناسی روی مخاطب تأثیر می‌گذارد. هر قدر اعداد بیشتر باشند یعنی محتوا ارزش بیشتری داشته و توسط دیگران به اشتراک گذاشته شده است. مخاطب جدید نیز با دیدن این اعداد تشویق می‌شود محتوا را در کانال مورد نظر خود به اشتراک بگذارد.

فراموش نکنید فرآیند اشتراک‌گذاری محتوا باید ساده باشد. اگر فرآیند بیشتر از چند کلیک داشته باشد یعنی پیچیده است و کمتر احتمال دارد توسط شخصی مورد استفاده قرار بگیرد. دکمه‌های اشتراک‌گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی این فرآیند را تسهیل می‌کنند و بهتر است در ابتدا یا انتهای هر محتوا مورد استفاده قرار بگیرند. البته استفاده از دکمه‌ی اشتراک‌گذاری محتوا پایان کار نیست. مطالبی که نگارش ضعیف دارند یا موضوع جذابی ندارند ارزش خواندن نداشته و هرگز دوباره اشتراک‌گذاری نمی‌شوند. پس پیش از هر کاری مطمئن شوید آیا محتوایی که تولید کرده‌اید ارزش خواندن دارد یا خیر.

۶- عدم سرمایه‌گذاری روی برند در شبکه‌های اجتماعی

شاید باورتان نشود اما عدم استفاده از شبکه‌های اجتماعی روی سئوی سایت تأثیر منفی می‌گذارد. شبکه‌های اجتماعی ابزاری قوی برای بازاریابی برند هستند زیرا نام برند و محتوای تولید شده توسط آن را در معرض دید مخاطبان زیادی قرار می‌دهند. اگر روی بازاریابی برند خود در شبکه‌های اجتماعی کار کرده باشید احتمال موفقیت بیشتری نسبت به سایر رقبای فعال در صنعت خواهید داشت. زیرا مخاطبان نه تنها دید بهتری نسبت به شما پیدا می‌کنند بلکه شما را به‌عنوان برندی پیشتاز در زمینه‌ی کاری‌تان می‌دانند.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی به هیچ عنوان سخت نیست. اولین گام این است که از یک لوگوی مشترک در تمام کانال‌های شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. داشتن عکس ثابت کمک می‌کند کاربران شما را سریع‌تر در هر شبکه‌ی اجتماعی پیدا کنند. همچنین برند خود را در تمام شبکه‌های اجتماعی با عبارات یکسان معرفی کنید و در صورت تغییر اطلاعات را به‌روز‌رسانی کنید. کلمات کلیدی خاص خود را داشته باشید و در تمام پلت‌فرم‌ها استفاده کنید. این کار باعث می‌شود گوگل درک بهتری از کسب‌وکار شما داشته باشد. همچنین لینک دادن به سایت را در پست‌های شبکه‌های اجتماعی فراموش نکنید.

۷- تمرکز بیش از اندازه روی افزایش فالوئرها

متأسفانه هنوز هم بسیاری از برندها معیارهای صحیحی برای گزارش موفقیت خود ندارند. اغلب اوقات افزایش تعداد فالوئرها هدف اول و آخر برند است و بیش از اندازه برای آن هزینه می‌شود. آن‌ها تصور می‌کنند هرقدر تعداد فالوئرهای برند بیشتر باشد، برند محصولات و خدمات محبوب‌تری ارائه می‌دهد. اما واقعیت این است که وجود فالوئرهایی که درک درستی از فعالیت برند نداشته باشند به هیچ عنوان مفید نیست.

گوگل، سایت‌هایی مانند فیسبوک و توییتر را به‌عنوان وب‌سایت‌های معمولی در نظر می‌گیرد نه به‌عنوان پلت‌فرم شبکه‌های اجتماعی. این یعنی تعداد فالوئرها در این شبکه‌های اجتماعی هیچ تأثیری روی رتبه‌ی سایت ندارند. بنابراین به جای تمرکز روی راهی برای افزایش تعداد مخاطبان به راهی برای به اشتراک گذاشتن محتوا با مخاطبان هدف تمرکز کنید.

جمع‌بندی

سئو و استراتژی شبکه‌های اجتماعی در کنار یکدیگر بهتر عمل می‌کنند. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی صرفا اشتراک‌گذاری محتوا نیست و نقش بسیار مهم‌تری دارد.اگر استراتژی مناسبی در شبکه‌های اجتماعی اتخاذ گردد، ترافیک سایت را بهبود می‌بخشد و رتبه‌ی سایت از نظر سئو افزایش می‌یابد. با این حال بسیاری از برندها این دو موضوع یعنی سئو و شبکه‌های اجتماعی را از یکدیگر متمایز کرده و استراتژی متفاوتی برای هر کدام ارائه می‌دهند. البته تجمیع کردن آن‌ها شاید کمی سخت به نظر برسد اما با اجتناب از اشتباه‌های بررسی شده می‌توان این کار را به بهترین نحو انجام داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

2 نظرات

  1. محمد توسلیان می گوید

    ممنون از مطلب خوبتون استفاده کردم

    1. مدیر دیجیتال می گوید

      خواهش می‌کنم، امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Sponsored Content